wz

 

 

 

Ostatní:

O mně

Videa

Kapela

Vláčky

TOPlist

Můj banner:

 

 

Vánoční hvězda s PIC

Jelikož se kvapem blíží vánoce, všechno voní adventem a začínají se zdobit domácnosti, rozhodl jsem se i já přispět se svou troškou do mlýna. Zapojení vychází částečně z multifunkčního blikače který byl uveřejněn 12.12.2009 na těchto stránkách. Program však prodělal několik podstatných změn. První zásadní změna je v automatickém přepínání mezi efekty, další změnou je čekací smyčka pro odstranění zákmitů ovládacího tlačítka. Dále byly odstraněny některé efekty a nahrazeny jinými. Každý efekt tedy vykoná určený počet cyklů a přepne se na další a nebo je možné přepnout efekt ručně pomocí tlačítka. Nakonec byly odstraněny chybné čítací cykly které způsobovaly že sem a tam některá LEDka blikla když neměla. LEDky jsou na desce poskládány do šesti cípů po osmi LED, dohromady jich je tedy 48. To už je poměrně solidní množství na to, aby byla hvězda dobře vidět i z vyššího patra domu. Plošný spoj je jednostranný a díky použití procesoru není ani moc složitý. I když návrh mi trval asi týden ale to bylo spíše z toho důvodu, že mě od něho neustále někdo vyrušoval a já se nemohl dostatečně soustředit. Jo, tak to prostě je když se někdo nekamarádí s programy které plivou dps jako o život. Napájení zajišťuje známý a hojně využívaný stabilizátor 7805 takže by neměl být problém napojit hvězdu na 9-24V podle potřeby každého jedince. Pokud budete napájet hvězdu 5V tak neosazujte stabilizátor a jen spojte krajní vývody na desce propojkou.

Takto ji mám v okně nalepenou já, LED jsou modré  a celkový dojem je špičkový.

 

Osazovací plán, díky procesoru je použito jen pár nezbytných externích součástek.

předloha desky plošných spojů, průměr kruhu je 180mm.

vytištěná předloha a ustřižený kuprextit

Schéma zapojení někdy dodám, ale možná, že ani není potřeba. Zapojoval jsem to původně na kontaktním poli a jen s jednou řadou LED a pak jsem to rovnou přenesl do návrhu dps. Takže jsem kresbu schématu nějak obešel :-)Program dávám volně ke stažení a nebo  pokud by někdo měl zájem, tak jsem schopný vám za mírný poplatek nasypat program do procesoru, popřípadě i zaslat naprogramovaný procesor za cenu 120 Kč + poštovné (jako za dopis) V případě zájmu pište na e-mail uvedený v záložce KONTAKT.

 

Program do procesoru: vanocni_hvezda.hex

 

Rozpis součástek:

R1-R8 = 4k7

R9-R16 = 470R

C1,C4 = 100uF/16v (napětí kondenzátorů volte podle napájení)

C2-C3 = 100n

T1-T8 = BC547,8,9 nebo BC337 apod.

IC1 = PIC16F627A

IC2 = LM7805 (nebo ekvivalent)

 

 

přehlídka všech funkcí hvězdy (foťák občas nestíhá snímkovat tak to vypadá že se hvězda seká ale ve skutečnosti jede plynule)