wz

 

 

 

Ostatní:

O mně

Videa

Kapela

Vláčky

TOPlist

Můj banner:

 

 

Triakový regulátor

Tento přístroj jsem stavěl už před mnoha lety a teď jsem se konečně dostal k tomu ho uveřejnit i zde. Použil jsem v něm starého tuzemského obvodu MAA 436 určeným pro fázové řízení triaků a tyristorů. S použitým triakem lze regulovat proud do 5A. Pro vyšší výkony je potřeba použít výkonnější triak.Celý regulátor je zabudován do krabice od nějakého zdroje a výstup je vyveden na klasickou zásuvku. Výhodou je že se s ním dá regulovat téměř všechno od střídavých komutátorových motorů vrtaček přes tepelné spotřebiče, transformátory, žárovky atd. Do určité míry se mi s ním povedlo regulovat i větrák z mikrovlnky. Nyní ho používám k regulaci MOTu pro VTTC.

POZOR! Obvod je galvanicky spojen se sítí tak že před jakýmkoliv zásahem do zapojení odpojte přístroj od napájení. Kondenzátory v zapojení mohou zůstat nabité i dlouho po odpojení od sítě. Zříkám se jakékoli odpovědnosti za následky způsobené nesprávným používáním tohoto zařízení.

Schéma zapojení

DPS ze strany spojů

Zapojení svorek: L= Fáze, N= Nulák, Z= regulovaná zátěž

Rozpis součástek :

R1 - 22k, R2 - 470k, R3 - 68R, R4 - 18k/ 2W, R5 - 100R

P - 50-100k/ N (pokud není stavěný na síťové napětí, použijte ochranný plastový knoflík)

C1 - 47n, C2 - 100n, C3 - 100n/ 1000V

IO 1 - MAA436 (datasheet zde)

Tri 1 - KT207/ 600 (nebo silnější)

I při menším proudovém zatížení nezapomeňte dát triak na pořádný chladič. Jinak se s vámi rozloučí velmi hlasitým způsobem. :-) Popřípadě se ani nerozloučí a odejde.

V případě jakýchkoli dotazů vám rád odpovím na mém mailu v kontaktech