wz

 

 

 

Ostatní:

O mně

Videa

Kapela

Vláčky

TOPlist

Můj banner:

 

 

Běžící šipka s obvodem CMOS 4049

Jelikož mám doma hromadu starých ábíček a v nich spoustu pěkných zapojení, které jsem jako kluk stavěl. Rozhodl jsem se, že je postupně všechny uveřejním na těchto stránkách, aby tu byly pěkně pohromadě a nemusel nikdo pátrat v sáhodlouhých archivech, které navíc jak jsem zjistil nejsou archivy stálými. Protože sehnat na stránkách zmíněného časopisu článek starší než patnáct let je nemožné. I když nechápu proč v dnešní době terabytových  disků a možnosti ukládat kvanta dat. Ale asi prostě mladší generace nemá právo číst co stavěli jejich otcové a dědové. Dalším z řady různých blikačů v této sekci bude tedy tato běžící šipka. Je zde použit obvod 4049 což je šestice invertorů jako je např. v MH7404, ale je v provedení CMOS Proto při stavbě buďte opatrní na všudypřítomnou statickou elektřinu která dokáže tyto obvody ve vteřině zlikvidovat. Takže při stavbě žádné svlékání svetru s jelenem a šoupání ponožkama po lině :-) Zapojení narozdíl od světelného hada využívá ke zpoždění rozsvěcení LEDek RC článků mezi jednotlivými invertory .Nezbývá než se pustit do stavby a užít mnoho radosti z blikání.

 

schéma zapojení

předloha DPS

hotová DPS

Závěrem bych chtěl ještě napsat že výše popsané zařízení používám k indikaci rozsvíceného světla ve sklepě. Celá elektronika je vměstnaná do elektroinstalační krabice zasekané ve zdi před dveřmi do sklepa a doplněná o kondenzátorový zdroj proudu aby mohlo zapojení pracovat na napětí 230V. Zapojení mi pracuje bezchybně již mnoho let.

schéma kondenzátorového zdroje proudu

POZOR!!! Při použití kondenzátorového zdroje proudu je obvod galvanicky spojen se sítí a tudíž je na všech jeho částech životu nebezpečné napětí!!! Zříkám se jakékoliv odpovědnosti za nesprávné použití zdroje, újmy na zdraví či majetku.Vše činíte na vlastní nebezpečí!!!