wz

 

 

 

Ostatní:

O mně

Videa

Kapela

Vláčky

TOPlist

Můj banner:

 

 

Elektronická ruletka

Nedávno jsem se tak z nudy coural po netu a na stránkách Pabloxe jsem narazil na schéma miniruletky. Chvíli jsem ho prohlížel a nakonec jsem se rozhodl že si něco podobného taky postavím. Zapojení jsem ale poupravil, jelikož to původní zapojení bylo dosti chudé. Nelíbilo se mi totiž, že ledky na ruletce rotují jen když držím spínač a v momentě kdy ho pustím tak se ruletka zastaví. Další věc která mě dost rozčilovala byla ta, že při běhu ruletky rotují ledky tak rychle že splývají v jeden kruh. Proto jsem zapojení doplnil o obvod pro postupné zpomalování, díky kterému se zcela jistě nedá ruletka zastavit v cíleném bodě a tím podvádět při hře. Zároveň se efekt ruletky přiblíží těm opravdovým kde kulička postupně zpomaluje až se zastaví na určitém čísle. Princip zpomalování spočívá v postupném přivírání tranzistoru T 1 který ovládá pátý pin na IO2.

Popis funkce:

Po zmáčknutí mikrospínače se nabije kondenzátor C3 a otevře se tranzistor T1 který ovládá časovač 555. Po rozepnutí tlačítka se začne vybíjet kondenzátor C3 a tím i přivírat tranzistor T1 což má za následek klesání frekvence generované 555kou. Tato frekvence je dále připojená na čítač CMOS 4017 který rozsvítí vždy jednu z deseti LEDek v pořadí výstupů od 1 do 10.

Schema zapojení

Deska plošných spojů

Osazení DPS

A takhle to dopadá když si při osvicování zapomenu otočit předlohu

 

5.10.2012 - Doplnění obvodu o piezoakustický měnič.  Měnič je zapojen mezi piny 16 IO1 a 3 IO2.  Když už vás nebude bavit dívat se na němé ledky tak je toto celkem zajímavé zpestření obvodu. Více na videu.