wz

 

 

 

Ostatní:

O mně

Videa

Kapela

Vláčky

TOPlist

Můj banner:

 

 

Pitva VN trafa z TV Merkur

Pro některé účely občas potřebujeme zdroj vysokého střídavého napětí. Například pro stavbu oblíbené Plazmakoule. Ovšem sehnat v dnešní době barevných televizí VN trafo které nemá usměrněný výstup je celkem problém. Proto zde krátce popíšu jak se dá s trochou šikovnosti a trpělivosti zdroj střídavého VN udělat.

Celý problém spočívá v odstranění VN diod zalitých v pouzdře sekundárního vynutí transformátorku. Nejlépe se k tomuto účelu hodí trafo z televize Merkur protože se dá snadno rozebrat. Na pitvu IHVT zapomeňte protože zde žádné diody nenajdete a po hodině práce zjistíte že jste akorát zničili trafko a výsledek je k ničemu. Sám jsem rozebral dvě takže vím o čem mluvím.

Pokud tedy máme trafo z výše popsané TV tak začneme tím že ho opatrně rozebereme a vyndáme z něj sekundární cívku zalitou v jakési hmotě. Ostrým nožíkem nebo šroubovákem odlámeme plastový kryt ve kterém je tato hmota nalitá. Když máme kryt odstraněn tak vezmeme zapalovač (nejlépe protivětrový) a začneme pomalu nahřívat bílou hmotu kolem VN výstupu. Chce to nahřívat pomalu protože jinak se to seškvaří. Hmota po chvíli změkne tak že se dá krásně odřezat nožem. Takto postupujeme do té doby dokud se neprokoušeme až k diodě. Dávejte jen pozor na to ať příliš hlubokým řezem nepoškodíte vinutí. Diodu potom jednoduše odpájíme a máme vyhráno.Ovšem pozor na zrady výrobců protože mě se stalo že tam byly hned dvě za sebou i přes to že v servisním schématu je zakreslena jen jedna. Pokud se povede vyndat diody celé je to jen dobře protože se dají použít např. do násobiče

vn diody z mého trafa

A takhle vypadá trafo bez diod. Sice trochu neestetické, ale zato se střídavinou na výstupu.